Mistrzostwa w jesiennej aurze – relacja z Kościana

W niedzielę, 28 października, w Kościanie odbył się XIV Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dr. Henryka Florkowskiego.  W ramach imprezy rozegrane zostały I Mistrzostwa Okręgu Poznańskiego kuratorów sądowych w półmaratonie i biegu na 6,5 km. Do rywalizacji w całej imprezie zgłosiło się niemal 1500 zawodniczek i zawodników. W mistrzostwach kuratorów w założeniu miało wziąć udział około 30 osób. Ostatecznie jednak – głównie ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe część zgłoszonych nie przystąpiło do rywalizacji.

Na szczęście prognozy zapowiadające opady deszczu nie sprawdziły się. Było natomiast chłodno i wietrznie. Dlatego też niemal do ostatnich chwil przed startem trwała dyskusja pod hasłem “Jak się ubrać?”. Start do biegu nastąpił punktualnie w południe zarówno dla półmaratończyków, jak i uczestników biegu Cocodrillo na 6,5 km. Ton rywalizacji w półmaratonie od początku nadawała grupa Ukraińców. W drugiej fazie biegu o zwycięstwo rywalizowała już tylko dwójka z nich. Ostatecznie zwyciężył Jurij Rusiuk z Łucka uzyskując czas 1:06:02. Zaledwie sekundę za nim na mecie zameldował się jego krajan Igor Russ, a trzeci był Pawel Olinik z Winnicy (1:06:31). Najlepszy z Polaków Paweł Ochal z Bydgoszczy był czwarty z czasem 1:06:39. Wśród kobiet  całe podium także zajęły Ukrainki. Zwyciężyła Tatiana Wilisowa w czasie 1:17:13, przed Virą Owczaruk – 1:17:36 (obie z Łucka).  Trzecia na mecie zameldowała się pochodząca z Kowela, a mieszkająca obecnie w Kaliszu Olga Kazimirowa – 1:24:15. Najlepsza z Polek Anna Zajączkowska z Trzebnicy była czwarta z czasem – 1:24:39.

3. Robert Kostański (SR Poznań NMiW) – 1:36:02

Zwycięzcą Biegu Coccodrillo został Nikodem Dworczak z Kościana, który pokonał trasę o długości 6,5 kilometra w czasie 17:43 wyprzedzając Tomasza Musiała z Rydzyny – 19:20 i Łukasza Markowicza z Wrocławia – 19:38. Wśród kobiet triumfowała Marta Wojtkowiak z Racotu – 24:15, przed Anetą Lupa-Marcinowską z Plewisk – 25:21 i Julią Kossakowską z Gniezna – 25:51.

Mistrzami okręgu kuratorów w biegu na 6,5 km zostali: Lilianna Sowa (SR Kościan) – 32:43 i  Radosław Kossakowski (SR Gniezno) – 27:29

W mistrzostwach mogli wziąć udział nie tylko kuratorzy zawodowi, ale również społeczni. Wszyscy mogli liczyć na wsparcie kolegów, którzy mimo iż sami nie uczestniczyli w rywalizacji to zapewnili doping i piknikową atmosferę po zawodach. Do Kościana dotarli między innymi kurator okręgowy Irena Szostak i jej zastępca Wojciech Mroczkowski.

Pomysłodawcą i animatorem organizacji I Mistrzostw Okręgu Poznańskiego kuratorów sądowych był Robert Kostański, a impreza wpisała się w obchody stulecia kurateli sądowej w Polsce.

Organizacja imprezy byłaby niemożliwa bez wsparcia organizatorów XIV Półmaratonu Kościańskiego, Sądu Okręgowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej z Kościana. Za okazaną pomoc i wsparcie serdecznie dziękujemy!

.. i któż to wie, być może do zobaczenia za rok!

I MISTRZOSTWA KURATORÓW OKRĘGU POZNAŃSKIEGO W PÓŁMARATONIE I BIEGU NA 6,5 KM  – WYNIKI OFICJALNE