16 grudnia 2018 roku już po raz czwarty odbył się Bieg Wolności na Białołęce. Wydarzenie to ma charakter upamiętniający ofiary stanu wojennego, a szczególnie internowanych w Areszcie Śledczym na Białołęce. Stąd nieprzypadkowe miejsce i czas, a także symboliczny dystans biegu 13 km.

Organizatorzy wydarzenia czyli Urząd Dzielnicy Białołęka i Służba Więzienna, podobnie jak w latach ubiegłych, zadbali o swoisty klimat lat osiemdziesiątych. W tym roku oprócz koksowników i wystawy plenerowej na temat stanu wojennego odbył się koncert chóru młodzieżowego z repertuarem nawiązującym do tematu wolności. Uczestnicy nie zawiedli pomimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, bo było zimno, ślisko a nawet spadł śnieg.


Trzy pełne okrążenia na dystansie 13 km ukończyło 412 zawodników. Kolejnych 71 osób ukończyło jedno lub dwa okrążenia.  Razem w IV Białołęckim Biegu Wolności uczestniczyło 483 zawodników. W kategorii pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej i kuratorów sądowych bieg na pełnym dystansie ukończyło 16 osób. Poniżej lista według zajętych miejsc.

Służba Więzienna i Kuratorzy Sądowi – Kobiety
1. MYŚLIŃSKA ANNA
2. PEPŁAWSKA MAŁGORZATA
3. STANKIEWICZ MAŁGORZATA
4. KORNATKO-PULKOWSKA MARIOLA

Służba Więzienna i Kuratorzy Sądowi – Mężczyźni
1. FIEODOROW TOMASZ
2. KOZŁOWSKI GRZEGORZ
3. TOMCZAK MARCIN
4. WÓJTOWICZ ROBERT
5. SARZAŁA DARIUSZ
6. WIŚNIEWSKI KRZYSZTOF
7. JANECKI PRZEMYSŁAW
8. SANTAREK WOJCIECH
9. GAJEWSKI MARIUSZ
10. KULIK KAROL
11. PIKULSKI MAREK
12. PULKOWSKI PIOTR

Pierwsze trzy miejsca nagradzane były pięknymi pucharami i upominkami od sponsorów. Wszyscy uczestnicy natomiast otrzymali medale i przepaski z logo biegu, a także raczyli się pyszną grochówką z kuchni polowej oraz gorącą kawą i herbatą.


Mimo, że udział kuratorów w biegu nie jest dominujący, cieszy obecność i wsparcie Kuratorów Okręgowych Sądu Okręgowego Warszawa Praga – Anny Janus Dębskiej i Violetty Dudy, a także wolontariat koleżanki z III ZKSS Praga Północ – kurator zawodowej Anety Czerwińskiej wraz z jej uczniami liceum o profilu resocjalizacyjnym.


Dla mnie jako pomysłodawczyni i współorganizatora nie do przecenienia jest udział osadzonych w biegu i to nie tylko w wymiarze symbolicznym. Myślę, że dla osób pozbawionych wolności sam udział w zawodach sportowych może być drogą do wolności w szerszym znaczeniu. Co roku mam ogromną radość i wzruszenie, kiedy widzę moment dekoracji, gdzie najszybsi biegacze z osadzonych stoją na podium, a przedstawiciele Służby Więziennej i Kuratorzy Okręgowi uściskiem dłoni gratulują i wręczają puchary osobom nad którymi zwykle sprawują nadzór. Tym większa była moja radość, że w tym roku wystartowało w biegu zdecydowanie więcej osadzonych w jednostkach penitencjarnych niż w latach ubiegłych.

Mam nadzieję, że za rok w V Białołęckim Biegu Wolności nas kuratorów będzie więcej ☺ do czego Was serdecznie namawiam i zapraszam. Kto już biega – nie pożałuje, a kto jeszcze się waha – niech spróbuje 😉

Anna Myślińska
zawodowy kurator sądowy dla dorosłych
radna dzielnicy Białołęka,
inicjatorka i współorganizatorka Białołęckiego Biegu Wolności.

Zapraszamy do śledzenia strony i wydarzenia Białołęcki Bieg Wolności na FB oraz http://www.biegwolnosci.waw.pl