ŚwiętujeMY

ŚwiętujeMY

Ostatnie dni i godziny mówią wiele o polskiej kurateli sądowej. Świętujemy 100-lecie. Ale jak świętujemy? Tak zwyczajnie. Proste gesty. Ktoś zamówił tort z logo jubileuszu i zaprosił koleżanki oraz kolegów z zespołu. Ktoś inny przygotował plakat, który udostępniany jest w social mediach. Jeden zespół zrobił zdjęcie z banerem jubileuszowym na tle swojego sądu. Na youtube pojawił się spot promujący naszą grupę zawodową. Dużo miłych słów, pozdrowień, życzeń. Wcześniej kuratorzy z Wielkopolski uzbierali ponad 100 litrów krwi na 100 lat kurateli (Brawo Wy!). Były wydarzenia biegowe z kuratorskimi akcentami. We Wrocławiu odbyła się duża międzynarodowa konferencja. Trwają gorączkowe przygotowania do III Kongresu, który odbędzie się wkrótce w Poznaniu. Atrakcje szykują gospodarze XV Biesiady Kuratorskiej. Planowane są kolejne konferencje i seminaria naukowe w różnych miastach, turnieje ośrodków kuratorskich, turniej piłki nożnej i zlot motocyklowy w Lęborku.

Większość inicjatyw powstaje oddolnie. Widać, że czujemy się odpowiedzialni. Ale też, że chcemy być dostrzeżeni, docenieni, potrzebni. I nawet jeśli tak się nie dzieje, robimy swoje. Dobrze to podkreślili koledzy z Auxilium, przywołując słowa prof. Lasocika: nasza rzeczywistość zawodowa będzie taka, jaką ją sobie uczynimy, albowiem nikt nie zrobi tego lepiej za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas

Co zabierzemy ze sobą w kolejne stulecie? Jaką misję przekażemy następnym pokoleniom kuratorskiej braci? Róbmy nadal swoje. Wiemy, że najważniejszy jest człowiek. On jest celem naszej pracy. A kluczowe jest to, czego nie zdołają ująć żadne karty czynności i sprawozdania. Relacja! Jeśli utrzymamy perspektywę obywatela -przetrwamy…

Kurateli otwartej na relację z drugim człowiekiem – często wykluczonym, uczymy się od naszych mistrzów. Niektórzy z nich zbyt szybko odchodzą, jak choćby nieodżałowany śp. dr Krzysztof Liszcz, jak nasze koleżanki i koledzy, którzy uczyli nas zawodu a dzisiaj już ich nie ma wśród nas. Pozostaje wdzięczność i pamięć. Myślmy o przyszłości, pamiętając skąd przychodzimy.

100 lat kurateli SĄDOWEJ. Jesteśmy od początku w sądach. Wykonujemy orzeczenia wydawane przez sędziów w imieniu Rzeczpospolitej, w imieniu wspólnoty. To daje do myślenia. W roku jubileuszowym powinniśmy o tym szczególnie myśleć nie tylko my – kuratorzy sądowi. Dziękujemy szczególnie tym sędziom, którzy rozumieją naszą rolę i szanują naszą pracę, którzy nas wspierają na salach posiedzeń i poza nimi. Dobrze, że możemy na Was liczyć.

Kuratorzy sądowi to też kuratorzy społeczni. To nasze wspólne święto. Dziękujemy Wam za wkład w polską kuratelę. Za zaangażowanie i odpowiedzialność. Za codzienną bliską współpracę.

Dziękujemy pracownikom naszych sekretariatów. Jesteście bardzo ważni. Jesteście częścią naszych zespołów. Szanujemy i cenimy Waszą pracę.

ŚwiętujeMY. Proste gesty. W tych dniach jest ich jakby więcej. Nie traćmy tego.

Koleżankom i Kolegom Kuratorom Sądowym życzyMY z okazji jubileuszu w miarę spokojnej pracy, bezpieczeństwa, satysfakcji z osiąganych efektów. Życzymy też całej polskiej kurateli, by została odpowiednio doceniona i wyposażona – na miarę wyzwań, z którymi się musi mierzyć. SKS Frontis