W mediach o kuratorach sądowych

W mediach o kuratorach sądowych

W ostatnich dniach media poświęciły relatywnie sporo czasu tematyce pracy kuratorów sądowych w kontekście przede wszystkim ich bezpieczeństwa.

W programie Polska i Świat w TVN24 ukazał się reportaż „Kuratorzy pod ochroną” , w którym zwrócono uwagę na problem braku systemowego wyposażenia kuratorów sądowych w procedury i narzędzia zwiększające ich bezpieczeństwo. Środowisko kuratorów sądowych od lat apeluje do decydentów o pochylenie się nad tym zagadnieniem. Pomimo licznych obietnic, składanych najczęściej w momencie, kiedy dochodzi do ekstremalnych sytuacji (np. tutaj), niewiele dotąd zrobiono. Stąd podejmowane oddolnie inicjatywy, jak ta z apelacji wrocławskiej, gdzie dzięki przychylności kierownictwa sądów wdrożono program wzmacniający bezpieczeństwo kuratorów, wyposażając ich m.in. w urządzenia umożliwiające natychmiastowe uruchomienie procedury alarmowej. W tym wypadku inicjatywa musiała wyjść od wrocławskich kuratorów sądowych, którzy po trzymiesięcznym okresie testów przekonali do rozwiązań najpierw kierownictwo Sądu Okręgowego we Wrocławiu, a następnie sądów rejonowych. Aktualnie program bezpieczeństwa wdrażany jest stopniowo w całej apelacji wrocławskiej (artykuł o wdrożeniu w okręgu opolskim). Potrzebne są jednak rozwiązania systemowe, które obejmą wszystkich kuratorów sądowych i zapewnią rzeczywistą ochronę jaka przynależy funkcjonariuszom publicznym. Nie może być bowiem tak, że kuratorzy sądowi są bezkarnie atakowani, obrażani, wyzywani a sprawcom nic nie grozi ze względu na brak obiektywnych świadków. W efekcie zgłaszane przez kuratorów incydenty są notorycznie umarzane przez organy ścigania, a sprawcy czują się bezkarni.

Kurator sądowy w rodzinie i prawie” to z kolei tytuł audycji, która wyemitowana została w TV Trwam. Gościem programu Rozmowy niedokończone był przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów Henryk Pawlaczyk, który przez ponad godzinę przybliżał odbiorcom kulisy pracy kuratorów sądowych i odpowiadał na pytania zadawane telefonicznie. Z audycją można zapoznać się na stronie internetowej nadawcy (tutaj).