Białołęcki Bieg Wolności

Białołęcki Bieg Wolności

2882

Pierwszy Białołęcki Bieg Wolności w Warszawie przeszedł do historii. Pomysłodawcą i współorganizatorem biegu jest pani kurator Anna Myślińska z III Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ, o czym pisaliśmy tutaj. Poniżej przedstawiamy relację z tego wydarzenia, przesłaną do naszej redakcji przez Panią Kurator:

   Dokładnie w 34 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w niedzielę 13 grudnia odbył się pierwszy Białołęcki Bieg Wolności. Było dostojnie, klimatycznie, godnie. Miasteczko biegowe zostało usytuowane przy murze okalającym więzienie. Nie zabrakło koksowników i kuchni polowej. Obecność wielu funkcjonariuszy Służby Więziennej w mundurach dodawała rangi wydarzeniu. Około południa usłyszeliśmy z głośników przemówienie generała Jaruzelskiego. Zawodnicy wystartowali punktualnie o 12.13, godzinę po oficjalnych obchodach rocznicowych przy tablicy upamiętniającej internowanych. Trasa prowadziła wokół Aresztu Śledczego i Zakładu Karnego na dystansie ok. 13 kilometrów (w trzech pętlach). W trakcie biegu odtwarzana była muzyka z lat 80 w wykonaniu między innymi: „Republiki”, „Chłopców z Placu Broni”, „Perfectu”, a „Mury” Jacka Kaczmarskiego wzruszały i skłaniały do wspomnień i refleksji.

   Choć pogoda nie rozpieszczała uczestników, bieg ukończyło 326 osób. Najszybszy z czasem 42’39” b14 z jedynka gosc honorowy Zygmunt Berdychowski represjonowany w stanie wojennymył Florian Pyszel, a wśród kobiet niedościgniona okazała się Dominika Dąbrowska 54’37”. W kategorii pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej i kuratorów sądowych bieg ukończyło 12 osób. Najszybszy wśród mężczyzn był Grzegorz Kozłowski z Sochaczewa- funkcjonariusz Służby Więziennej w Areszcie Śledczym Warszawa-Służewiec, drugie miejsce zajął kurator zawodowy Arkadiusz Zelent z Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim, a trzeci był Łukasz Zawadzki, który pracuje w Oddziale Zewnętrznym Bemowo Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce. Wśród kobiet z branży, podium należało do kuratorów sądowych z Warszawy: pierwsze miejsce zajęła Izabela Wąsik- kurator społeczna ds. rodzinnych i nieletnich w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza, drugie Anna Myślińska – kurator zawodowa ds. karnych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ, a trzecie Berenika Sztandera- kurator społeczna ds. rodzinnych i nieletnich w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Woli. W biegu wzięło udział również kilku osadzonych, którzy również byli oddzielnie klasyfikowani, a kilku funkcjonariuszy SW przebiegło dystans 13 km w sztafecie.

    Wszyscy którzy ukończyli bieg otrzymali piękne medale i pamiątkowe kubki z logo biegu, a puchary i nagrody rzeczowe wręczono zdobywcom miejsc 1-3 w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz dodatkowych. Służba Więzienna zapewniła dla uczestników gorącą zupę z kuchni polowej i herbatę.

Byli również obecni i gorąco nam kibicowali Kuratorzy Okręgowi dla Warszawy Pragi: Pani Anna Janus Dębska i Pani Violetta Duda.


kurator Aneta Czerwinska 2Starszy kurator zawodowy dla dorosłych Aneta Czerwińska z III ZKSS w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ wraz ze swoimi uczniami z liceum o profilu psychologiczno-pedagogicznym jako wolontariusze zaangażowali się w kilkugodzinną pomoc. Najpierw wydawali pakiety startowe, potem rozdawali medale i kubki na mecie.

Skąd pomysł?
Ponieważ biegam amatorsko od ponad 5 lat i uczestniczę regularnie w zorganizowanych biegach, wiem ile korzyści przynosi uprawianie sportu. Bieganie jest jego najprostszą i najtańszą formą. Podoba mi się upamiętnianie wydarzeń historycznych w formie sportowej, ogólnodostępnej, gdzie w jednym miejscu spotyka się wiele osób (nie tylko młodych), których łączy jedna idea. Wśród wspaniałych biegów historycznych w Warszawie takich jak: Bieg Konstytucji, Niepodległości czy Powstania Warszawskiego brakowało upamiętnienia najnowszej historii tj. internowania wielu działaczy opozycji w stanie wojennym.

Jaki był cel?
W organizacji Białołęckiego Biegu Wolności przyświecało mi kilka celów:

  • upamiętnienie ważnych wydarzeń tj. internowania działaczy opozycji podczas stanu wojennego w Areszcie Śledczym Białołęka;
  • popularyzacja biegania;
  • promowanie biegania wśród pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Kuratorów Sądowych a także naszych podopiecznych;
  • integracja środowiska biegowego;

Dlaczego odbyło się to we współpracy ze Służbą Więzienną?
Po pierwsze Służba Więzienna jest gospodarzem miejsca, naturalnym więc było zaproszenie jej do współpracy. Po drugie przedstawiciele Służby Więziennej i Kuratorskiej mieli okazję zaprezentować się w pozytywnym świetle. Wykonujemy przecież trudną pracę – służbę i chyba nie jesteśmy doceniani przez społeczeństwo.

27 Anna Myslinska - 2 miejsce w kategorii SW i Kuratorzy kobietyImpreza podobała się biegaczom i mieszkańcom, czego dowodem są liczne pozytywne recenzje w Internecie.
Szczególne podziękowania należą się: organizatorom, Służbie Więziennej, pracownikom Urzędu Dzielnicy, sponsorom i licznym wolontariuszom oraz zaangażowanym kuratorom za pomoc i wsparcie. Nie wiem czy wszystkich zdołam wymienić, ale poza przytoczonymi wyżej serdecznie dziękuję Przewodniczącemu Krajowej Rady Kuratorów Panu Henrykowi Pawlaczykowi, zastępcy Grzegorzowi Kozera, panu Grzegorzowi Miśta z portalu kurator.info oraz kuratorom z mojego zespołu począwszy od kierownika zespołu Artura Komara aż po kurator społeczną Annę Jancewicz-Czugajewską.

Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się i pobiegniemy w jeszcze większym gronie. Już dziś zapraszam serdecznie.
A kto myśli, że nie da rady przebiec 13 km niech trenuje jak kurator społeczny Izabela Wąsik, która biega regularnie od maja 2015r., jak widać na tyle skutecznie, by nie tylko ukończyć bieg, ale zwyciężyć wśród kobiet ze Służby Więziennej i Kuratorskiej oraz zdobyć 2 miejsce wśród kobiet w swojej kategorii wiekowej.

Gratulujemy serdecznie wszystkim którzy wystartowali!
Zapraszamy również do śledzenia strony i wydarzenia Białołęcki Bieg Wolności na FB oraz na stronie www.biegwolnosci.waw.pl

Zdjęcia z wydarzenia możecie zobaczyć tutaj

Redakcja kurator.info przyłącza się do gratulacji dla wszystkich uczestników biegu i organizatorów.