Precedensowy wyrok sądu w sprawie dopalaczy

Precedensowy wyrok sądu w sprawie dopalaczy

Wrocławski sąd okręgowy skazał na karę bezwzględną dwóch lat pozbawienia wolności, 10 tysięcy złotych grzywny i 5 tysięcy złotych nawiązki na rzecz fundacji walczącej z narkomanią jednego z handlarzy, który sprzedawał dopalacze we wrocławskich lombardach. Sąd orzekł też przepadek korzyści majątkowej uzyskanej z tej działalności, tj. ponad 56 tysięcy złotych. To jedna z pierwszych tego typu spraw w Polsce. Wyrok jest precedensowy, gdyż dotychczas handel dopalaczami karany był głównie środkami administracyjnymi z udziałem służb sanitarnych. Tym razem, dzięki dobrej pracy organów ścigania, udało się zebrać materiał dowodowy pozwalający na skazanie za sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Sąd nie miał wątpliwości, że oskarżeni mieli świadomość tego, jaki prowadzili biznes.

Więcej o sprawie: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/9377944,precedensowy-wyrok-sadu-handlarz-dopalaczami-narazal-innych-na-utrate-zdrowia,1,id,t,sa.html

Liczymy na to, że tego typu przypadków będzie w Polsce coraz więcej, a handlarze dopalaczami przestaną czuć się bezkarni. Terapeuci uzależnień i lekarze biją na alarm. Skutki intoksykacji dopalaczami są niezwykle degradujące dla ludzkiego organizmu i niestety trwałe. Wśród je zażywających w szybkim tempie postępuje degradacja poziomu ich społecznego funkcjonowania. Po dopalacze sięgają dzieci i młodzież. Walka z dopalaczami wymaga zaangażowania tak służb specjalistycznych, jak i szerokiego grona społeczeństwa.