Wrocław kryminalną stolicą Polski

Wrocław kryminalną stolicą Polski

Jak się okazuje, Wrocław jest nie tylko Europejską Stolicą Kultury, ale także kryminalną stolicą Polski. Porównanie liczby przestępstw dokonanych w 2014r. do liczby mieszkańców ukazuje Wrocław jako zdecydowanego lidera tej niechlubnej konkurencji. Jak podaje serwis mapakryminalna.pl w Stolicy Dolnego Śląska zanotowano aż 1135 zdarzeń na 100 tysięcy mieszkańców.  Kolejne miejsca zajęły Katowice (1031) i Poznań (906). W serwisie w ciekawy sposób naniesiono na mapy 17 największych polskich miast przybliżone miejsca zdarzeń kryminalnych, co pozwala zorientować się, w których dzielnicach najczęściej i jakie typy przestępstw są popełniane.

Z raportu wynika, że przestępczość w Polsce systematycznie spada. Według danych Komendy Głównej Policji, 10 lat temu średnio każdego dnia popełniano w Polsce 4 tys. przestępstw, w 2014 r. już tylko 2,5 tys. Autorzy raportu zwracają jednak uwagę na fakt, że ok. 40 proc. przestępstw nie jest w ogóle zgłaszanych policji, głównie dlatego, że poszkodowani nie wierzą w skuteczność interwencji. Ważną rolę odgrywają także czynniki demograficzne.

Warto podkreślić, że działania kuratorskiej służby sądowej w znacznym stopniu wpływają na bezpieczeństwo środowisk lokalnych. Oddziaływania kuratorów sądowych mają charakter zarówno profilaktyczny, jak i korekcyjny oraz kontrolny. Każde wzmocnienie tej grupy zawodowej, poprzez wyposażenie jej w narzędzia adekwatne do wyzwań współczesności, będzie służyło poprawie jakości życia obywateli. Kuratorzy sądowi, jako jedna z niewielu formacji zawodowych, pracują w środowisku osób dozorowanych i nadzorowanych. Przez to mogą trafnie diagnozować czynniki dysfunkcjonalności i skutecznie je redukować. Wydaje się, że ciągle zbyt rzadko uświadamiamy sobie ten potencjał.

BRAK KOMENTARZY

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.