Relacja z III Białołęckiego Biegu Wolności

Relacja z III Białołęckiego Biegu Wolności

3156

W niedzielę 10 grudnia 2017 r. na pamiątkę wprowadzenia stanu wojennego 13.12.1981r. i ku czci osób internowanych w tamtym okresie odbył się III Białołęcki Bieg Wolności.

Miasteczko biegowe jak zwykle zostało usytuowane przy murze okalającym więzienie na Białołęce, w którym w lach 1981-1982 przetrzymywano kilkaset osób walczących o wolność i demokrację. Jak za tamtych czasów nie zabrakło koksowników i kuchni polowej, a obecność wielu funkcjonariuszy Służby Więziennej w mundurach dodawała rangi wydarzeniu. Około południa usłyszeliśmy z głośników historyczne przemówienie generała Jaruzelskiego. Zawodnicy wystartowali ok. godz. 12.13, godzinę po oficjalnych obchodach rocznicowych przy tablicy upamiętniającej internowanych. Trasa prowadziła wokół Aresztu Śledczego i Zakładu Karnego na dystansie ok. 13 kilometrów (w trzech pętlach po 4,33 km).

W trakcie trwania biegu na scenie grał zespół muzyczny „Piramidy” z repertuarem nawiązującym do powagi wydarzeń stanu wojennego.

Pogoda w tym roku była przyjemna, momentami wyglądało nawet słońce.

W biegu wzięło udział blisko 500 osób, a na pełnym dystansie 13 km ukończyło go 441 uczestników. Najszybszy z czasem 45’45” był Grzegorz Kozłowski, a wśród kobiet niedościgniona okazała się Izabela Parszczyńska osiągając czas 50’10”.

W kategorii pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej i kuratorów sądowych bieg ukończyły 24 osoby – to dokładnie dwa razy więcej niż w pierwszym Biegu Wolności 2015 roku! Najszybszy wśród mężczyzn był po raz trzeci Grzegorz Kozłowski z Sochaczewa, funkcjonariusz Służby Więziennej w Areszcie Śledczym Warszawa – Służewiec, drugie miejsce zajął Robert Wójtowicz z Ostrołęki, a trzeci był Grzegorz Hajdukiewicz – kurator zawodowy w Sądzie Rejonowym w Wąbrzeźnie.

Wśród kobiet z branży, podium należało do kuratorów sądowych z okręgu Warszawy:

pierwsze miejsce zajęła Anna Myślińska – starszy kurator zawodowy dla dorosłych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ,

– drugie miejsce zajęła Małgorzata Pepławska – kurator zawodowy ds. rodzinnych i nieletnich w Sądzie Rejonowym w Legionowie,

trzecie miejsce zajęła Berenika Sztandera – kurator społeczna ds. rodzinnych i nieletnich w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Woli.

W biegu wzięło udział również kilku osadzonych w jednostkach penitencjarnych, którzy również byli oddzielnie klasyfikowani. Brawo! Oni również otrzymali piękne puchary i upominki.

Dla wszystkich którzy ukończyli bieg (minimum jedną pętlę) były medale i pamiątkowe przepaski z logo biegu, a puchary i nagrody rzeczowe wręczono zdobywcom miejsc 1-3 w poszczególnych kategoriach wiekowych (co 10 lat kobiet i mężczyzn) oraz dodatkowych. Służba Więzienna zapewniła dla uczestników gorącą grochówkę i zupę wegańską z kuchni polowej oraz kawę i herbatę.

Tradycyjnie byli również obecni i gorąco nam kibicowali kuratorzy, w tym Kurator Okręgowa dla Warszawy Pragi: Pani Anna Janus Dębska oraz kurator zawodowy z Wołomina Marcin Suchocki.

Starszy kurator zawodowy dla dorosłych Aneta Czerwińska z III ZKSS w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ już po raz trzeci wraz ze swoimi uczniami z liceum o profilu psychologiczno-pedagogicznym jako wolontariusze zaangażowali się w kilkugodzinną pomoc. Najpierw wydawali pakiety startowe, potem pomagali w dekoracjach zwycięzców.

Impreza ma już cykliczny charakter i nadal gromadzi rzesze biegaczy. Szczególnie cieszy udział w zawodach pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Kuratorów Sądowych. Jeśli frekwencja obu służb nadal będzie rosła może uda się oddzielić te dwie grupy zawodowe i nagradzać je oddzielnie. 

Szczególne podziękowania należą się: organizatorom czyli pracownikom Urzędu Dzielnicy Białołęka i Służbie Więziennej, firmie Run Vegan za świetną realizację, a także sponsorom i wolontariuszom oraz zaangażowanym kuratorom za pomoc i wsparcie.

Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się i pobiegniemy w jeszcze większym gronie. Już dziś zapraszam serdecznie.

Jeszcze raz gratulujemy serdecznie wszystkim którzy wystartowali!

Pamiętajcie, że regularne uprawianie sportu obniża poziom stresu i  przeciwdziała wypaleniu zawodowemu. Zarażajcie również swoją pasją skazanych i podopiecznych, bo bieganie może być wspaniałą drogą do wolności w szerokim tego słowa znaczeniu

Zapraszam do śledzenia strony i wydarzenia Białołęcki Bieg Wolności na FB oraz www.biegwolnosci.waw.pl

Anna Myślińska
zawodowy kurator sądowy dla dorosłych
radna dzielnicy Białołęka,
inicjatorka i współorganizatorka Białołęckiego Biegu Wolności.

BRAK KOMENTARZY

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.