Wyjątkowy prezent dla naszej redakcji.

Wyjątkowy prezent dla naszej redakcji.

3031

Do naszej redakcji trafił w roku jubileuszowym wyjątkowy podarunek, który przekazał jednemu z naszych redaktorów p. Janusz Ligocki, zawodowy kurator sądowy rodzinny Sądu Rejonowego w Cieszynie. Jest nim historyczna wpinka widoczna na zdjęciach. Jak głosi miejska legenda, miała ona powstać w latach 80. XX wieku. Autor tego prezentu dodatkowo wyjaśnia: „Moja ciotka, która była w latach 80. kuratorem społecznym mówiła, że musiała to mieć wpięte, jak jeździła do podopiecznych w stanie wojennym. Ale ile w tym prawdy, nie wiem. To było gdzieś pod Lublinem i ta wpinka w tamtym czasie była chyba na cały kraj„.

Cieszy, że już w tamtym czasie – świadomie, bądź nie – podejmowane były próby nakierowane na identyfikację naszej grupy. Grupy polskich kuratorów sądowych. A warto zaznaczyć, że takie zwroty, jak właśnie identyfikacja wizualna grupy, budowanie świadomości i tożsamości marki (ang. branding), kreowanie marki itp., to pojęcia charakterystyczne przecież dla współczesnego świata. I z tej perspektywy współczesnego świata, z perspektywy dzisiejszej można pokusić się o taką konstatację, że polska kuratela sądowa jest właśnie taką marką. Marką samą w sobie, której aktualny wizerunek był budowany przez całe pokolenia kuratorów, począwszy od stałych opiekunów sądowych, powołanych przed stu laty przez ówczesnego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Warto o tym pamiętać, szczególnie w bieżącym roku jubileuszowym. Warto też nas (kuratorów sądowych) wspierać i adekwatnie doceniać.

Koledze Januszowi Ligockiemu jeszcze raz serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie naszej redakcji i obdarowanie tak wyjątkową pamiątką. Zwracamy się również z apelem do wszystkich tych, którzy posiadają swoje wspomnienia związane z przekazaną nam wpinką lub którzy znają historię jej powstania i funkcjonowania. Zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją, czy to drogą mailową (kurator.info@op.pl), czy poprzez nasz Facebookowy profil.

1 COMMENT

  1. Owszem. Były takie ” wpinki”. Mam zresztą ją do dziś i to nie jedną.
    Rozdawaliśmy to kuratorom społecznym ale i zawodowi ja mieli.
    Pozdrawiam wszystkich SĄDOWYCH KURATORÓW i tych z krótkim stażem i tych ze stazem
    ponad 40 lat.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.