Już po raz piąty w okolicy daty 13 grudnia odbył się Bieg Wolności na Białołęce upamiętniający ofiary stanu wojennego, a szczególnie internowanych w Areszcie Śledczym na Białołęce. Dzięki Urzędowi Dzielnicy Białołęka i Służbie Więziennej 14.12. 2019 r. przenieśliśmy się w czas i klimat lat osiemdziesiątych.

W tym roku wydarzenie akcentowało nasz jubileusz stulecia kurateli sądowej w Polsce. Organizatorzy zaprosili kuratorów sądowych z całej Polski, a tych którzy zechcieli zmierzyć się z dystansem minimum 4,3 km zachęcili do udziału zwalniając z opłaty startowej. Pojawiliśmy się więc w miasteczku biegowym my biegający i kibicujący kuratorzy w okolicznościowych koszulkach i z uśmiechem na ustach. 

Na scenie znajdowały się plakaty z logo KRK, jubileuszu oraz nowo powstałego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych. Związek reprezentowali przewodnicząca MOZ Warszawa Praga  Aleksandra Szewera-Nalewajek oraz założyciele Związku Adam Witkowicz i Jakub Nowak.

W V Białołęckim Biegu Wolności uczestniczyło 483 zawodników czyli niemal tyle samo co w latach ubiegłych. Trzy pełne okrążenia na dystansie 13 km ukończyło 393 zawodników. Kolejnych 69 osób ukończyło jedno lub dwa okrążenia. 


Ogromnie cieszy liczba uczestników w kategorii pracowników i funkcjonariuszy Służby Więziennej i kuratorów sądowych z naciskiem na kuratorów sądowych.


W biegu uczestniczyło 49 osób z tzw. branży (służba kuratorska i więzienna, dla porównania w roku 2018 było 16 osób w tym 4 kobiety) i zdecydowana większość ukończyła pełen dystans 13 km. Brawa dla wszystkich!

Poniżej linki do wyników: 
Służba Więzienna i Kuratorzy Sądowi – Kobiety
Służba Więzienna i Kuratorzy Sądowi – Mężczyźni

Pierwsze 3 miejsca nagradzane były pięknymi pucharami i upominkami od sponsorów. W klasyfikacji „branżowej” podium kobiet zdominowały kuratorki, a w przypadku mężczyzn dwa pierwsze miejsca zdobyli funkcjonariusze Służby Więziennej. 

Specjalne puchary dla najszybszej kuratorki i najszybszego kuratora przygotował Ogólnopolski Związek Zawodowych Kuratorów Sądowych.

Najszybszą kuratorką okazała się Katarzyna Gulcz z Sądu Rejonowego w Gdańsku, a najszybszym kuratorem został Marcin Tomczak z Ciechanowa

Podwójne szczęście dopisało Wioletcie Kaliczyńskiej z Gdyni, która była drugą kobietą z tzw. branży, a jako 13 kobieta open na mecie otrzymała pamiątkową statuetkę od stowarzyszenia „Białołęka jest Kobietą”. 

Wszyscy uczestnicy bez względu na liczbę ukończonych pętli otrzymali medale i czapki z logo biegu, a także raczyli się pyszną grochówką z kuchni polowej oraz gorącą kawą i herbatą.

Jak co roku swoją obecnością zaszczyciły nas Kuratorki Okręgowe Warszawa Praga: Anna Janus Dębska, Violetta Duda i Katarzyna Bernacik, które zagrzewały nas do walki. 

Godna podziwu jest również postawa kuratorów okręgowych  Agnieszki Bogusz z Krakowa i Grzegorza Miśty z Wrocławia, którzy zgłosili się do zawodów, wystartowali i ukończyli bieg. Szacun!

Wielkie podziękowania należą się za wolontariat koleżance z III ZKSS Praga Północ kurator zawodowej Anecie Czerwińskiej wraz z jej uczniami liceum o profilu resocjalizacyjnym. Aneta z młodzieżą od wczesnych godzin rannych organizowała biuro zawodów, a po biegu i dekoracjach porządkowała miejsce.  Osobiście dziękuję również Oli Dźwigulskiej  z Pragi Południe za pomoc w kryzysie dzień przed biegiem 😉 


Na koniec pragnę podziękować za obecność i całokształt Andrzejowi Martuszewiczowi, który sprawił nam ogromną niespodziankę i radość pojawiając się na miejscu. Andrzeja nikomu przedstawiać nie trzeba. Wiedza, doświadczenie i klasa, których tak bardzo nam wszystkim potrzeba w kolejnych latach służby.

Kochani Kuratorzy, w nowym roku, zaczynającym kolejną setkę kurateli  życzę nam wszystkim pogody ducha i wrażliwości na drugiego człowieka. Życzę też by nasza pozycja zawodowa wzrastała w siłę z każdym miesiącem i rokiem licząc, że Związki Zawodowe przyczynią się do tego. 

Serdecznie Was pozdrawiam i zapraszam za rok na Białołękę. Trenujemy!  

Jeśli będzie nas jeszcze więcej może uda się zorganizować nieoficjalne Pierwsze Mistrzostwa Polski Kuratorów Sądowych w biegu na 13 km 😉 

Zapraszam do śledzenia strony i wydarzenia Białołęcki Bieg Wolności na FB oraz www.biegwolnosci.waw.pl
Anna Myślińska
zawodowy kurator sądowy dla dorosłych
radna dzielnicy Białołęka,
inicjatorka i współorganizatorka Białołęckiego Biegu Wolności.