Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2020

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2020

1619
W lutym, jak co roku obchodzony jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ramach obchodów tego tygodnia w bieżącym roku, każdy zainteresowany w dniach od 21 do 28 lutego będzie mógł uzyskać bezpłatną poradę prawną oraz psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych w całym kraju. 

W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – włączają się kuratorzy sądowi, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy i policjanci.

W krajach Unii Europejskiej co roku w dniu 22 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz.U. nr 59, poz. 517). Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw to idea, która powstała jeszcze w 2000 roku, a jej celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych.

Sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym cały czas się rozrasta, a obecnie dostępne są 54 ośrodki pomocy Funduszu Sprawiedliwości wraz z punktami lokalnymi w całej Polsce. Z listą punktów lokalnych i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym można zapoznać się m.in. na stronie Funduszu Sprawiedliwości – tutaj.