10. października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10. października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

2326

10 października to szczególna data – w tym czasie na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie ma zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promować zdrowie psychiczne. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszanie opieki medycznej nad chorymi psychicznie, to kwestie poruszane tego dnia na całym świecie.

Jak można wyczytać na stronach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypada w szczególnym czasie, gdy nasze życie codzienne znacznie się zmieniło w wyniku pandemii COVID-19. Minione miesiące przyniosły wiele wyzwań: dla pracowników służby zdrowia, udzielających pomocy w tych trudnych warunkach, dla uczniów, przystosowujących się do zajęć w domu, z niewielkim kontaktem z nauczycielami i przyjaciółmi, dla osób, których źródła utrzymania w wyniku wykonywanej pracy zarobkowej są zagrożone oraz dla ogromnej liczby osób znajdujących się w ubóstwie. Z kolei dla wielu osób z chorobami psychicznymi jest to czas, w którym doświadczają jeszcze większej izolacji społecznej niż wcześniej.

Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, zapotrzebowanie na zdrowie psychiczne i wsparcie psychospołeczne znacznie wzrośnie w nadchodzących miesiącach i latach, a inwestycje w programy zdrowia psychicznego na poziomie krajowym i międzynarodowym, które już od lat cierpią z powodu chronicznego niedofinansowania, są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Dlatego celem tegorocznej kampanii Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest zwiększenie inwestycji w zdrowie psychiczne, a tematem:

Zdrowie psychiczne dla wszystkich.
Większa inwestycja – większy dostęp.

Według danych światowej Organizacji Zdrowia prawie miliard ludzi na świecie żyje z zaburzeniami psychicznymi, 3 miliony ludzi umiera każdego roku z powodu szkodliwego spożycia alkoholu, a co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo. Statystyki te mogą ulec niekorzystnej zmianie w 2020 roku, w którym już obserwuje się wzrost objawów depresji i lęku w różnych krajach. Z kolei w Polsce, w pierwszym półroczu 2020 roku, wg danych ZUS dotyczących wystawionych zwolnień lekarskich, po osobach ciężarnych, rodzących i będących w połogu, drugą kategorią chorych, którzy byli najczęściej kwalifikowani do L-4, były osoby cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i zachowania. Liczba dni absencji chorobowej w związku z takimi zaburzeniami wzrosła o 2,9 pkt proc. (do 11 proc.) względem danych z 2019 r.

Niestety, wciąż w społeczeństwie funkcjonują krzywdzące stereotypy dotyczące osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, które sprawiają, że wiele chorych wstydzi się szukać pomocy u psychologów lub psychiatrów. Bycie ocenianym przez społeczeństwo jest jednym z najczarniejszych lęków, jakie odczuwa osoba chorująca psychicznie.

BRAK KOMENTARZY

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.