III Psychokryminalistyczna Konferencja Naukowa w Katowicach za nami…

III Psychokryminalistyczna Konferencja Naukowa w Katowicach za nami…


Na Uniwersytecie SWPS w Katowicach, 16 listopada odbyła się już po raz trzeci Psychokryminalistyczna Konferencja Naukowa – Ciemna Liczba Przestępstw. I choć była to już trzecia edycja, to z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną w kraju, pierwszy raz miała ona charakter zdalny, a w szczytowym momencie udział uczestników online wynosił ponad sto osób.

Tegoroczny temat przewodni konferencji był poświęcony przestępstwom przeciwko bezbronnym z różnych przyczyn: dzieciom, ludziom starym, imigrantom, bezdomnym, ale także zwierzętom, czy środowisku naturalnemu. A wśród prelegentów pierwszy raz w historii tego wydarzenia znaleźli się zawodowi kuratorzy sądowi.

Adam Witkowicz (ZKSS w SR Zawiercie) i Rafał Skręt (III ZKSS w SR Sosnowiec), bo o Nich mowa, w panelu poświęconym nierozwiązanym problemom społecznym, zaprezentowali się z tematem „Systemowo niewygodne – od ofiary do sprawcy”. A z reakcji na czacie, który był integralną częścią konferencyjnej transmisji online, i który podczas prezentacji naszych kolegów wyraźnie się ożywił, wynika, że zaprezentowali się bardzo dobrze. Poniżej tylko kilka tzw. skanów z rozmów uczestników na ww. czacie.

Kolejna edycja Konferencji już za rok, a organizatorzy – jak można było usłyszeć – nie wyobrażają sobie jej bez ponownego czynnego udziału przedstawicieli naszej grupy zawodowej, o czym z satysfakcją informujemy, tak samo, jak z satysfakcją informujemy o przyszłorocznych planach ponownego objęcia tego wydarzenia przez nasz portal Kurator.info patronatem medialnym.

Dodatkiem do konferencji jest książka pod redakcją naukową dr Joanny Strojer-Polańskiej, wydana nakładem wydawnictwa Silva Rerum, pt. Przypadki kryminalne. Ciemna liczba przestępstw przeciwko bezbronnym, którą można zakupić na stronie wydawnictwa (tutaj) i także tam zapoznać się z recenzją, spisem treści i wstępem.