Podaj dalej

Podaj dalej

1667

Podaj dalej to nazwa wrocławskiej fundacji, o której działaniach i współpracy z kuratorską służbą sądową chcemy Wam napisać przy okazji tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że będzie to inspirująca opowieść. W świętach w końcu też trochę o to chodzi, by podać dalej to dobro, które się nam objawia.

Najpierw była nieformalna akcja dobroczynna. Dwie architektki wnętrz Anna Zakielarz i Ewa Olszewska postanowiły poświęcić swój wolny czas i wykorzystać umiejętności zawodowe by poprawiać warunki mieszkaniowe dzieciom z uboższych rodzin. Od pewnego czasu przeprowadzają remonty dziecięcych pokoi u rodzin znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej (grupa docelowa to dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat). Własnymi siłami odnawiają pomieszczenia. Zapewniają wszystkie potrzebne materiały i sprzęt. Wykorzystują kreatywność do tworzenia ciekawych rozwiązań wnętrzarskich. Odnawiają i przerabiają meble oraz dekoracje – często potrafiąc stworzyć coś z niczego.

Od rodzin, którym pomagają, oczekują wyłącznie przekazania dobrego uczynku dalej. Rodziny te mają za zadanie stworzyć i zrealizować własny projekt pomocowy. Skala projektu nie jest istotna, może to być coś tak prostego jak systematyczna pomoc koleżance w nauce… albo robienie zakupów starszemu sąsiadowi… albo przeprowadzenie warsztatów w dowolnej tematyce… Tutaj rodzina decyduje i tylko wyobraźnia może ją ograniczyć.

Kilka miesięcy temu architektki nawiązały strategiczną współpracę z wrocławskimi kuratorami sądowymi. Nieformalna akcja przeistoczyła się w Fundację Podaj Dalej. Do prac remontowych zostały skierowane osoby odbywające kary ograniczenia wolności, odpowiednio dobierane pod kątem kompetencji. Także dobór rodzin, którym udzielana jest pomoc, odbywa się z udziałem kuratorów zawodowych. Wypracowano formułę, która z jednej strony nie stygmatyzuje podopiecznych, z drugiej strony zapewnia dotarcie z pomocą do najbardziej potrzebujących i utrwalenie efektów pomocy. Powstał modelowy przykład współpracy kuratorskiej służby sądowej z organizacją pozarządową, wykorzystujący efekt synergii.

Aktualnie Fundacja Podaj Dalej organizuje zrzutkę na narzędzia. Do tej pory były one wypożyczane każdorazowo na potrzeby remontu. Zachęcamy do odwiedzenia strony zrzutki. Można tam zobaczyć niesamowite metamorfozy dziecięcych pokoi. Zapraszamy też do śledzenia profilu Fundacji na facebooku.

Najcenniejsza w projekcie jest energia, jaka wyzwala się u jego uczestników. Podczas remontu uczestnicy projektu nawiązują cenne relacje. Dotyczy to także osób odbywających kary ograniczenia wolności, którzy widząc użyteczność swojej pracy wykazują duże zaangażowanie.

Zdjęcia pochodzą z zasobów Fundacji Podaj Dalej.