Nowe przepisy chroniące dzieci w postępowaniu sądowym

Nowe przepisy chroniące dzieci w postępowaniu sądowym

1687

W dniu 24 lutego 2021r. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości ukazała się informacja o przygotowanym przez resort pakiecie zmian ustawowych, których celem jest pomoc dzieciom czuć się bezpiecznie podczas postępowania karnego.

Opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości pakiet zmian przepisów Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czy Prawa o ustroju sądów powszechnych ma wprowadzić prekursorskie rozwiązania dla dobra dzieci – m.in. bezpłatną pomoc prawnika, zrozumiałe dla najmłodszych wskazówki, szkolenia dla sędziów z zasad kontaktu z dziećmi.

Informacja o proponowanych zmianach ustawowych dostępna jest TUTAJ.

Jak zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości: „Przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany są realizacją wytycznych Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom. Dostosowują również polskie przepisy do dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie zwalczania niegodziwego traktowania w celach seksualnych i wykorzystywania seksualnego dzieci oraz pornografii dziecięcej, a także ustanawiającej minimalne normy w dziedzinie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw.

Zagadnienie udziału dzieci w postępowaniu sądowym od wielu lat analizuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Na stronie organizacji dostępne jest opracowanie poświęcone temu tematowi. Z materiałem przygotowanym przez FDDS zapoznać można się TUTAJ.