Powstał mural o emocjach. Projekt z udziałem podopiecznych ośrodka kuratorskiego

Powstał mural o emocjach. Projekt z udziałem podopiecznych ośrodka kuratorskiego

1638

Po kilku dniach intensywnej pracy podopieczni Ośrodka Kuratorskiego nr 1 przy Sądzie Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu pod opieką Art Karina Wika ukończyli mural, który można już podziwiać przy ul. Mikołaja Reja 36 we Wrocławiu. Mural „O emocjach” zwraca uwagę na konieczność dbania o zdrowie psychiczne dzieci oraz odpowiednią edukację w tym obszarze. Przedstawia dziewczynę z zamkniętymi oczami, której różnokolorowe włosy symbolizują emocje – zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Projekt realizowany był w ramach działań Pracowni Wspólnie.eu – inicjatywy Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Strefy Kultury Wrocław we współpracy z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Kuratorów Sądowych Frontis. Program jest kierowany do grup inicjatywnych z Wrocławia i Dolnego Śląska, a jego celem jest promocja wartości europejskich, rozwój sieci wolontariackiej wspólnie.eu oraz podniesienie umiejętności i kwalifikacji osób chcących działać na rzecz swojej społeczności.

W ośrodku kuratorskim odbyły się warsztaty o emocjach i zajęcia z technik street artu. Młodzież wzięła też udział w spacerze po wrocławskim Nadodrzu, w trakcie którego oglądała tzw. kolorowe podwórka.

Tak opisuje inicjatywę autorka projektu muralu: „Wkurzam się okrutnie kiedy myślę o dzisiejszym systemie edukacji. Jak to możliwe, że uczymy dzieci matematyki, fizyki, biologii, wychowania fizycznego i wielu innych mniej lub bardziej przydatnych rzeczy a tematy zdrowia psychicznego są traktowane w tak powierzchowny sposób? Dlaczego nikt nigdy w szkole mi nie powiedział, że mam prawo do KAŻDEJ emocji, bo każda jest tak samo ważna? Czemu nikt nie mówił o tym jak wyrażać się w bezpieczny sposób? Jak radzić sobie z tymi trudnymi emocjami? Ile łatwiej byłoby dorastać gdyby o tym mówiono w szkołach”.