Sprawozdanie z konferencji w Lęborku

Sprawozdanie z konferencji w Lęborku

3261

Sprawozdanie z Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. Poszukiwanie nowych koncepcji pracy z osobami popełniającymi przestępstwa 30.06.2017 r. Sala Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku

Tegoroczna  konferencja to początek nowej dekady dla kreatorów i uczestników Lęborskich Wydarzeń. Po zeszłorocznym jubileuszowym rozpasaniu (debata, wystawy, konferencja   i turniej) nadszedł czas na nowe otwarcie. W tym roku konferencyjne spotkanie miało się różnić istotnie od dotychczasowych, przede wszystkim formułą, której oblicze stanowią: dyscyplina czasowa, zmniejszenie liczby prelegentów, selekcja wystąpień oraz najważniejsze: sesja pytań i odpowiedzi,  po każdym z referatów.  Komitet naukowy stanowiło tym razem trzech kolegów: prof. Piotr Chomczyński (Uniwersytet Łódzki), doc. dr Przemysław Frąckowiak (WWSSE w Środzie Wielkopolskiej) oraz dr Michał Szykut i to właśnie w tym gronie, sformułowaliśmy nową koncepcję konferencyjnego spotkania, akcentując potrzebę odstąpienia od rozbudowanych agend i wcześniejszego jedynie symbolicznego traktowania konferencyjnej dyskusji. Zarazem swoje plany konsultowaliśmy  z koleżankami i kolegami z WSKS, w tym szczególnie z kolegą Prezesem Wojciechem Mroczkowskim. W tematykę tegorocznej konferencji, po konwencjonalnym otwarciu i przywitaniu gości przez Michała Szykuta (promocja jubileuszowej publikacji pt. Wielkowymiarowość profilaktyki, resocjalizacji i readaptacji społecznej. Tradycja, współczesność i perspektywy inicjatyw probacyjnych i Z-cę Burmistrza Miasta Lęborka Mariana Kurzydłę, wprowadził prof. Piotr Chomczyński. Wszystkie wymienione powyżej akcenty, swego rodzaju nowego konferencyjnego otwarcia oraz związki pomiędzy praktyką i teorią resocjalizacyjną, stanowiły treść tego czytelnego i zarazem erudycyjnego wprowadzenia. 

Referatem otwierającym konferencję  było wystąpienie prof. Rogera Gaya z Uniwersytetu Pembroke w Płn. Karolinie (USA), treść jego referatu związana była ze związkami pomiędzy genetyką a skłonnością  do popełniania przestępstw. Dodatkowy element prelekcji, stanowiła (na prośbę organizatorów) refleksja nad ewentualnym wpływem w/w koncepcji na przyszłą pracę kuratorów sądowych ze skazanymi. Kontrowersyjne tezy postawione przez Profesora Gaya, wywołały olbrzymi rezonans pośród uczestników spotkania. Dzięki temu rozgorzała dyskusja, a prelegent w sposób wyczerpujący odpowiadał na stawiane pytania. Tezy profesora Gaya, są kontrowersyjne, ale trudno je ignorować i bardzo się cieszymy, że właśnie w Lęborku doszło do atrakcyjnej sesji pytań i odpowiedzi po wystąpieniu amerykańskiego gościa. W tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować koledze prof. Piotrowi Chomczyńskiemu za tłumaczenie zarówno referatu amerykańskiego naukowca, jak również sesji pytań i odpowiedzi. Kolejny prelegent, prof. Chomczyński w swoim referacie dokonał naukowego usystematyzowania swoich doświadczeń z naukowego pobytu  w Meksyku. Jego analiza życiorysów  oraz specyfiki funkcjonowania w środowisku przestępczym sikarios, rezonowała później serią pytań publiczności kierowaną do prelegenta. Wystąpienie Michała Szykuta (WNP UMK) koncentrowało się na rewolucyjnej zmianie związanej z wykonywaniem orzeczeń sądowych w Zjednoczonym Królestwie, czyli prywatyzacji probacji. Opis sposobu wprowadzenia nowych rozwiązań  w Anglii i Walii, analiza specyficznego języka i nowych pojęć, które towarzyszyły fundamentalnej zmianie, spotkał się z zainteresowaniem uczestników spotkania. Dr Katarzyna Witkowska – Rozpara (IPSiR Uniwersytet Warszawski) w swoim wystąpieniu dokonała krytycznej analizy przepisów prawa, dokonując interesujących porównań min. pomiędzy stanem prawnym, a rzeczywistością wykonywania orzeczeń sądowych. Referat Pani Doktor, był kontynuacją jej wcześniejszych wystąpień i jak co roku, spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem konferencyjnej publiczności. Po przerwie kawowej wystąpił doc. dr Przemysław Frąckowiak, a jego wniosek będący ogólną refleksją z projektu badawczego, stanowiło pytanie: dlaczego resocjalizatorzy ufają sobie mniej niż ci, którzy stanowią podmiot ich oddziaływań? Kolejną prelegentką była dr Anna Glińska -Lachowicz (Uniwersytet Opolski), której referat w części pierwszej nawiązywał  do doświadczeń koleżanki związanych z realizacją projektu terapii tańcem w zakładzie karnym  w Opolu.  W części warsztatowej, zaangażował konferencyjną społeczność, stanowiąc bardzo udaną formę urozmaicenia tegorocznej agendy. Ostatni referent, Tomasz Kilarski akcentował potrzebę refleksji nad ryzykiem w codziennej pracy kuratorów.

Po podsumowaniu obrad przez dr Michała Szykuta, uczestnicy konferencji udali się na obiad do baszty, gdzie w formule kuluarowej kontynuowano dyskusję.

Podsumowując tegoroczne Lęborskie Wydarzenia, warto zauważyć, że rozpoczęliśmy kolejną dekadę, a nowa formuła obrad sprawdza się doskonale. Po konsultacjach z uczestnikami spotkania, zobowiązujemy się do przedstawienia terminu przyszłorocznej konferencji już w styczniu 2018 r., co umożliwi zainteresowanym wcześniejsze organizowanie planów urlopowych.

Szczególne podziękowania chciałbym skierować do koleżanki Martyny Miklińskiej, której zaangażowanie w prace organizacyjne oraz talenty menadżerskie, pozwalają profesjonalnie przygotowywać lęborskie przedsięwzięcia. Podobnie bardzo dziękuję koledze Sławomirowi Tutakowskiemu z UM w Lęborku, bez jego wsparcia i pomocy, nie osiągnęlibyśmy sukcesu. Krystyna Król, Tomek Dołotko i Kazio Kordowski to uzupełnienie naszego konferencyjno – turniejowego teamu, wielkie dzięki!!!! W tym roku chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom spotkań, ze szczególnym wyróżnieniem koleżanki Anety Zawadzkiej, którzy pomimo zmiany terminu, odwiedzili nas kolejny już raz. Dziękujemy Wam!!!

Zatem… Zapraszamy do Lęborka w lipcu 2018!!!

Michał Szykut

Specjalne podziękowania chciałbym skierować do naszego sponsora firmy City Motors z Gdańska, który pomógł zorganizować pobyt naszych gości.