Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w dniu 30 września został udostępniony projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem (nr UD296 w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów), którego inicjatorem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W tym samym dniu ruszyły jednocześnie konsultacje publiczne.
Rozwiązania zawarte w projektowanej ustawie mają na celu ochronę przed przemocą domową oraz poprawę funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy na szczeblu centralnym, regionalnym oraz na szczeblu samorządu terytorialnego.
Projekt zakłada m.in. zmianę tytułu ustawy z „ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” na „ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej”. Proponuje się także zastąpienie stygmatyzującej nomenklatury (ofiara, sprawca) poprzez wprowadzenie definicji „osoby doznającej przemocy domowej” oraz „osoby stosującej przemoc domową”, doprecyzowując tym samym zakres podmiotowy tych definicji. Projektodawcy proponują również wprowadzenie obok już realizowanych programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową, nową formę oddziaływań wobec tej grupy osób, tj. programy psychologiczno-terapeutyczne dla osób stosujących przemoc domową.
W dalszej części projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian mających na celu modyfikację pracy zespołów interdyscyplinarnych i dotychczasowych grup roboczych, które to zmiany mają przyczynić się do dookreślenia zadań oraz wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych wpływających na usprawnienie ich pracy. M.in. zmiana częstotliwości spotkań członków zespołu interdyscyplinarnego z jednego na kwartał do jednego na dwa miesiące oraz możliwość wyznaczenia przez przewodniczącego zespołu swojego zastępcy, spośród jego członków. Nadanie nowych kompetencji przewodniczącemu zespołu (np. możliwość wystąpienia do sądu rejonowego z wnioskiem o zobowiązanie osoby stosującej przemoc, która uchyla się od współpracy z grupą diagnostyczno-pomocową, do udziału w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową). Projektowana ustawa definiuje także pracę grup diagnostyczno-pomocowych (obecnie grupy robocze), których głównym zadaniem ma być dokonanie diagnozy i oceny sytuacji w związku ze zgłoszonym podejrzeniem wystąpienia przemocy domowej, ale także realizacja działań pomocowych.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw.