Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Doceniajmy kuratorów społecznych

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Doceniajmy kuratorów społecznych

2290

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony z inicjatywy ONZ i obchodzony od 1986 roku w dniu 5 grudnia, jest dla nas – kuratorów zawodowych, dobrą okazją do podkreślenia roli kurateli społecznej. W dniu dzisiejszym dziękujemy kuratorom społecznym za ich codzienną współpracę oraz zaangażowanie w pełnieniu trudnych i odpowiedzialnych zadań na rzecz obywateli w ramach wykonywania orzeczeń sądów.

Wg formularza statystycznego MS S40r na koniec 2017 roku funkcję kuratora społecznego pełniło 22.683 osób. To cztery razy więcej niż wynosi liczba kuratorów zawodowych. I choć ilość kuratorów społecznych systematycznie z roku na rok maleje w ślad za spadkiem liczby postępowań dozorowych, nadal trudno sobie wyobrazić bez nich funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

Przy okazji po raz kolejny apelujemy do decydentów o rozwiązanie kwestii ubezpieczeń kuratorów społecznych. Przypominamy o treści Reguły 53 ze zbioru Europejskich Reguł dotyczących sankcji i środków alternatywnych:

 

Przy wykonywaniu swoich obowiązków osoby prywatne będą ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków, szkód spowodowanych przez osoby trzecie oraz od odpowiedzialności cywilnej. Należy im się zwrot koniecznych wydatków poniesionych w związku z wykonywaniem obowiązków.

Zwrot wydatków jest uregulowany w formie ryczałtów (choć wieloletnie zamrożenie kwoty bazowej, od której zależy ich wysokość czyni go coraz mniej adekwatnym). Kwestia ubezpieczeń natomiast pozostaje w sferze postulatów środowiska „od zawsze”. Kuratorzy społeczni są narażeni na wiele niebezpieczeństw. Ubezpieczenie to absolutne minimum, by to ryzyko uwzględnić. Jeśli państwo ubezpiecza osoby skazane (vide kara ograniczenia wolności), to czyż nie powinno też ubezpieczyć osób prywatnych, którym powierza pracę ze skazanymi, zwłaszcza, gdy odbywa się to w środowisku otwartym?

Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z tekstem prof. Grażyny B. Szczygieł, który ukazał się w Nowej Kodyfikacji Prawa Karnego. (Tom XXXIII, Wrocław 2014), pt. Środki alternatywne wobec kary pozbawienia wolności, a dostępny jest tutaj. Autorka porusza w nim m.in. temat Europejskich Reguł dotyczących sankcji i środków alternatywnych. Reguły te są natomiast wymienione w numerze specjalnym Przeglądu Więziennictwa Polskiego pt. Międzynarodowe Standardy Wykonywania Kar (dostępny tutaj). Polecamy dzisiaj szczególnie lekturę rozdziału VII pt: Zaangażowanie i udział społeczeństwa (s. 341-343).

 

BRAK KOMENTARZY

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.