Kampania społeczna: Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję

Kampania społeczna: Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję

Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Depresją 1 października ruszyła 9. edycja kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”. Tym razem jej organizatorzy zwracają szczególną uwagę na korelację depresji i samobójstw. Pragną tym samym zwrócić uwagę na szczególny objaw depresji, jakim są myśli samobójcze. To one sprawiają, że tę chorobę nazywamy śmiertelną.

W 2018 roku 5128 Polaków odebrało sobie życie, w tym 97 dzieci. Twórcy kampanii w symboliczny sposób chcą zwrócić uwagę na fakt, że problem nie omija dzieci. Z tego powodu ambasadorzy kampanii do najnowszych billboardów i plakatów przekazali swoje zdjęcia z czasów nastoletniości.

Ambasadorami 9. edycji naszej kampanii są: Ewa Błaszczyk, Bożena Dykiel, Krystyna Czubówna, Marta Kielczyk, Marek Plawgo, Krzysztof Cugowski, Piotr Zelt i Tomasz Jastrun.

Systematyczna edukacja na temat konieczności leczenia depresji daje nadzieję na zmniejszenie liczby samobójstw w Polsce. Ważne jest przełamywanie stereotypów na temat depresji i samobójstw. Rodziny dotknięte problemem wstydzą się o tym mówić. Żyją w poczuciu winy, wstydu, a nawet gorszości.

Organizatorami kampanii są: Fundacja „Twarze depresji”Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi ZaginionychFundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” i Fundacja NAGLE SAMI. Partnerem medycznym jest Centrum Medyczne Damiana (www.damian.pl). Patronami honorowymi są: Krajowy Konsultant w Dziedzinie PsychiatriiKrajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży oraz Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Do grona patronów należą: Uniwersytet SWPSWydawnictwo Świat Książki i AMS.

Zachęcamy do odwiedzenia strony kampanii: www.twarzedepresji.pl i wsparcia 9 edycji tej bardzo ważnej akcji.