Dziecko w rozwodzie – poradnik

Dziecko w rozwodzie – poradnik

2936

Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że od kilku lat średnio w Polsce rocznie rozwodzi się ok. 65 tys. małżeństw, z czego ok. 60% posiada przynajmniej 1 dziecko. Podczas rozwodu dziecko jest świadkiem, a często uczestnikiem, wielu konfliktów naruszających jego poczucie bezpieczeństwa. Rodzice, skupieni na własnych problemach, zaangażowani w niezrozumiałe konflikty, najczęściej nie zdają sobie sprawy, jak silnie dziecko przeżywa wszystko, co się dzieje między nimi. Równocześnie to przede wszystkim rodzice mogą najlepiej pomóc dziecku przejść przez tę bolesną sytuację i ograniczyć strach, bunt, złość, żal czy poczucie winy. Rozwód rodziców niemal zawsze jest doświadczeniem negatywnym dla dziecka, nie zawsze musi jednak działać niszcząco.

Jako kuratorzy bardzo często uczestniczymy w różnych sytuacjach okołorozwodowych (przeprowadzając wywiady środowiskowe, jesteśmy obecni przy kontaktach), mamy kontakt zarówno z rodzicami rozwodzącymi się jak i z dziećmi, których to trudne wydarzenie dotyka.  Proponowany poradnik choć kierowany jest głownie  do rozwodzących lub rozstających się rodziców, może być również doskonałym wsparciem merytorycznym dla wszystkich profesji zajmujących się rodziną dotkniętą rozwodem.

 Jak możemy przeczytać na stronie Rzecznika Praw Dziecka, poradnik informuję o tym jak rozmawiać z byłą żoną lub mężem o sprawach dotyczących dziecka, jak ustalić plan wychowywania dziecka po rozstaniu, jak wygląda ochrona praw dziecka w sądowym postępowaniu rozwodowym i jakie organizacje mogą służyć specjalistyczną pomocą dzieciom i rodzinom w sytuacji kryzysu.

Poradnik w pełnej wersji dostępny jest tutaj.