Nowe zadania dla rodzinnych kuratorów sądowych

Nowe zadania dla rodzinnych kuratorów sądowych

2520

Po uchwaleniu przez Sejm RP w dniu 12 października 2017r. ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. procedowany akt prawny został przesłany do dalszych prac w Senacie RP. Najbliższe posiedzenia Izby Wyższej ma się odbyć w dniach 18 i 19 października 2017r.

Jak podaje dziennik Rzeczpospolita: Sądy rodzinne i opiekuńcze dostały też jednoznaczną podstawę do zlecania kuratorom wywiadów środowiskowych w sprawach małoletnich i dorosłych objętych opieką lub kuratelą – uchwalił Sejm. Będą mogli to czynić po powzięciu wiadomości o zdarzeniu uzasadniającym wszczęcie sprawy z urzędu przez sąd, jeszcze przed formalnym rozpoczęciem.

Na problem braku podstaw prawnych do podejmowania czynności przez kuratorów sądowych w omawianych przypadkach od długiego czasu zwracało uwagę wiele podmiotów w tym Krajowa Rada Kuratorów.  Opinia samorządu zawodowego kuratorów sądowych została przedstawiona w dniu 27 września 2017r. podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji, podczas której posłowie pracowali nad opisywanym aktem prawnym. Z treścią stanowiska KRK można zapoznać się TUTAJ.

 

 

BRAK KOMENTARZY

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.