X Igrzyska Ośrodków Kuratorskich Okręgu Słupskiego

X Igrzyska Ośrodków Kuratorskich Okręgu Słupskiego

4634

W dniu 4.06.2016 roku odbyły się Jubileuszowe X Igrzyska Ośrodków Kuratorskich Okręgu Słupskiego pod honorowym patronatem Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku, SSO Dariusza Ziniewicza. Do malowniczej miejscowości Stara Brda w Gminie Koczała zjechało 57 uczestników, wychowanków oraz kadry wychowawców z Ośrodków Kuratorskich ze Strzelina, Damnicy, Słupska, Człuchowa i Miastka, aby wziąć udział w spływie kajakowym. Trasa spływu liczyła 14 km po rzece Brdzie , od miejscowości Stara Brda przez Żołnę do Nowej Brdy-Szlakiem Jana Pawła II.

Po powitaniu, wystąpieniu Pani Zastępcy Kurator Okręgowej, Iwony Urbanowicz, która przekazała życzenia od Patrona Imprezy dla wszystkich uczestników spływu z życzeniami udanej imprezy, przystąpiliśmy do startu.

Na początku wszyscy uczestnicy zostali przeszkoleni, poinstruowani
o zasadach i warunkach spływu ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo własne oraz pozostałych uczestników spływu. Po dobraniu się w pary, załogi pobrały kajaki, wiosła oraz obowiązkowe kapoki i przystąpiły do wodowania. Już sam początek spływu dostarczył wielu humorystycznych
i zabawnych scen. Okazało się bowiem, iż prawie nikt z wychowanków,
a i wielu wychowawców, dotąd nie płynęło kajakiem po rzece. Były trudności
z rozpoczęciem harmonijnego wiosłowania, kilka załóg zagrożonych było wywrotką, jednak z czasem było już tylko lepiej. Pierwszy odcinek trasy liczył około 8 km. Nie było łatwo, płynęliśmy około 4 godzin. Po drodze mijaliśmy przeszkody. Konary drzew, meandry rzeki, niski poziom wody dawały się we znaki. Trud spływu rekompensowały malownicze obrazy przyrody, praktycznie za każdym zakolem odkrywaliśmy coś nowego – to powalone przez bobry drzewa, to stada łani pasące się na łąkach. Pogoda dopisywała, prawie przez cała trasę spływu świeciło słońce.

Po dopłynięciu do miejscowości Żołna, rozpoczęliśmy biesiadę. Pożywiliśmy się smacznym żurkiem i zupą gulaszową. Następnie część załóg podjęła się przepłynięcia drugiego etapu do finalnego punktu – Kamienia Papieskiego, ustawionego w jednym z punktów widokowych na pamiątkę spływu, jaki odbył w 1964 roku ksiądz Karol Wojtyła ze swoimi studentami. Inni w międzyczasie do tego miejsca dojechali autokarem. Po spotkaniu przy obelisku, zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Wychowankowie i wychowawcy przeżyli przygodę, która zapadnie na długie lata w ich pamięci. Mieliśmy niezwykłą możliwość bliskiego obcowania z naturą. Wysiłek przy wiosłowaniu i pokonane kilometry były dla wszystkich źródłem frajdy i ogromnej satysfakcji.