środa, 30 października, 2024

396

Na prośbę organizatorów poniżej udostępniamy program IV Kongresu Kuratorskiego, który odbędzie się w Warszawie, w dniach 23-24 października 2024 roku.

PROGRAM IV KONGRESU KURATORSKIEGO – WERSJA POLSKA

At the request of the organisers, we are making available below the programme of the 4th Congress of Court Probation Officers to be held in Warsaw, 23-24 October 2024.

PROGRAMME OF THE 4th CONGRESS – ENGLISH VERSION

1804

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z dnia 14 sierpnia 2023 r.) wprowadziła istotne zmiany mające na celu poprawę standardów ochrony małoletnich i reagowania na przestępstwa na ich szkodę. Jedną z nich jest nowelizacja Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304), w której dodano rozdział poświęcony analizie zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ustawodawca dedykuje temu zadaniu specjalny zespół ekspercki działający przy Ministrze Sprawiedliwości.

W skład Zespołu wchodzi siedmiu stałych ekspertów – po jednym z dziedziny prawa, pediatrii, psychologii, psychiatrii, pedagogiki, socjologii oraz pracy socjalnej albo resocjalizacji. Członkowie powoływani są na czteroletnią kadencję i zachowują niezależność od Ministra Sprawiedliwości oraz innych organów lub instytucji. 25 kwietnia 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wręczył powołania sześciu członkom Zespołu rekomendowanym przez komisję konkursową pracującą pod przewodnictwem wiceministry sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

Kurator sądowa w składzie Zespołu.

Jedną z ekspertek Zespołu, wyłonioną w trzyetapowym konkursie, została kurator sądowa – dr Honorata Czajkowska pracująca obecnie jako Zastępca Kuratora Okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Honorata Czajkowska jest zawodowym kuratorem rodzinnym i adiunktem w Zakładzie Edukacji Międzykulturowej i Badań nad Wsparciem Społecznym w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Oprócz pani kurator w skład Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu powołani zostali: Anna Chobel, prof. dr hab. Ewa Jarosz, lek. Beata Kozielec-Oracka, dr Tomasz Rowiński i dr Grzegorz Wrona. Sylwetki członków Zespołu oraz fotorelacja z ich powołania dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Pierwsze zadanie Zespołu.

Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-CIeślak zaapelowała do Zespołu, by pierwszą sprawą poddaną jego analizie była sprawa Kamilka z Częstochowy. Jak podkreśliła, podjęcie jej przez Zespół byłoby nie tylko hołdem dla jego pamięci w zbliżającą się rocznicę śmierci chłopca, ale też wyraźnym sygnałem, że Polska stanowczo dąży do poprawy systemu ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Zespół ma dokonywać oceny zdarzenia pod kątem funkcjonowania systemu ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz określać działania usprawniające to funkcjonowanie, umożliwiające zapobieganie takim sytuacjom w przyszłości. Wynikiem analizy ma być każdorazowo raport, zawierający opis okoliczności zdarzenia, informacje o tym, jak instytucje i organy państwa realizowały swoje uprawnienia i obowiązki, a także jak reagowały na zagrożenie życia i zdrowia małoletniego.

Eksperci mają też udzielać zaleceń właściwym organom oraz instytucjom, a także zgłaszać uwagi o stanie funkcjonowania systemu i procedur ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.

Środowisko kuratorów sądowych wspierało starania o powołanie do życia rozwiązań określanych procedurą Serious Case Review i z satysfakcją przyjmuje powołanie do życia Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

 „Zdobywanie gór jest sztuką miłości, motywem tożsamości, tworzeniem siebie”
Walery Goetel

Krakowskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych pragnie po raz kolejny serdecznie zaprosić kuratorów sądowych z całego kraju na wspólne wędrowanie po górskich szlakach w ramach już VI Ogólnopolskiego Rajdu Turystycznego Kuratorów Sądowych „Beskid Sądecki 2024”, który odbędzie się w terminie 13-16 czerwca 2024 roku.

W tym roku bazą rajdową będzie obiekt zlokalizowany w sercu Popradzkiego Parku Krajobrazowego – „Ski Hotel” Sucha Dolina 33, 33-350 Piwniczna Zdrój, gdzie będzie można wypocząć, nabrać sił i odpowiednio przygotować się do górskich wycieczek. Obiekt oprócz miejsc noclegowych zapewnia również doskonałą kuchnię oraz możliwość wspólnego biesiadowania przy grillu, czy ognisku (link do strony obiektu https://www.skihotel.pl). W hotelu istnieje także możliwość skorzystania z sauny, jacuzzi oraz masaży. Przy budynku znajduje się parking.


Koszt uczestnictwa w tegorocznym rajdzie wynosi 800 zł od osoby. Powyższa cena obejmuje:

  • noclegi w obiekcie hotelowym (pokoje z łazienką);
  • wyżywienie, jn.:
    13.06.2024 r.- przywitalne ognisko,
    14.06.2024 r.- śniadanie w formie szwedzkiego stołu, paczka żywieniowa na górską wędrówkę, obiad, kolacja,
    15.06.2024 r. śniadanie w formie szwedzkiego stołu, paczka żywieniowa na górską wędrówkę, obiadokolacja,
    16.06.2024 r. śniadanie w formie szwedzkiego stołu;
  • ubezpieczenie NNW;
  • usługę przewodnicką.

Wszystkich zainteresowanych uprzejmie prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w rajdzie do dnia 30.04.2024 roku, na adres dariuszpalmirski@gmail.com

W związku z koniecznością uiszczenia zadatku uprzejmie prosimy, aby każdy z zainteresowanych po otrzymaniu od organizatora informacji zwrotnej o wpisie na listę uczestników rajdu, dokonał wpłaty kwoty 800,00 (osiemset) złotych na konto Krakowskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych o numerze:

SANTANDER Consumer Bank
19 1090 2011 0000 0001 3095 7811 

Każdy uczestnik powinien dokonań wpłaty indywidualnie do dnia 30.04.2023r., a w tytule wpłaty wpisać imię i nazwisko oraz dopisek „opłata za rajd”. Wskazana kwota, to pełna opłata za uczestnictwo w rajdzie obejmująca również ubezpieczenie NNW.

W związku z faktem, iż impreza nie jest organizowana zarobkowo oraz koniecznością rezerwacji całego obiektu i pokrycia kosztów stałych, opłaty za uczestnictwo w rajdzie, w razie nieobecności uczestnika nie będą zwracane. 

PROGRAM RAJDU

  • 13 czerwca 2024r. 
    Indywidualny dojazd uczestników do miejsca zakwaterowania tj. Ski Hotel*** Sucha Dolina 33, 33-350 Piwniczna Zdrój w godzinach popołudniowych (zakwaterowanie od godz. 16:00).

W tym dniu nie przewidujemy żadnych wspólnych wyjść, z uwagi na różne godziny dojazdu poszczególnych uczestników. Wieczorem natomiast planowane jest spotkanie integracyjne przy ognisku (ok. godz. 19:00) – Chata ma Końcu Świata.

  • 14 czerwca 2024 r.
    Śniadanie w formie szwedzkiego stołu 8:30-9:30.

Trasa: Ski Hotel (693 m.n.p.m.) – Obidza (929 m.n.p.m.) – Wielki Rogacz (1182 m.n.p.m.) –– Przełęcz Żłobki (1106 m.n.p.m.) – Radziejowa (1262 m.n.p.m.) – Przechyba (1175 m.n.p.m.) – Schronisko na Przechybie (1175 m.n.p.m.) – Radziejowa (1262 m.n.p.m.) – Przełęcz Żłobki (1106 m.n.p.m.) – Wielki Rogacz (1182 m.n.p.m.) – Obidza (929 m.n.p.m.) – Ski Hotel (693 m.n.p.m.)

Czas przejścia całej trasy to ok. 8:30h; Łączna długość trasy 23,2 km (suma podejść 1057m, suma zejść 1057 m).

Obiad w Schronisku PTTK na Przechybie ok. godz. 15:00. Obiadokolacja w miejscu noclegowym SkiHotel ok. godz. 19:30.

  • 15 czerwca 2024 r.
    Śniadanie w formie szwedzkiego stołu 9:00-10:00.

Trasa: Ski Hotel (693 m.n.p.m.) – Przełęcz Gromadzka (908 m.n.p.m.) – Eliaszówka (1021 m.n.p.m.) – Piwowarówka (667 m.n.p.m.) –– Piwniczna Zdrój (380 m.n.p.m.) – Ski Hotel (693 m.n.p.m.)

Czas przejścia całej trasy to ok. 6:00h;

Łączna długość trasy 18 km (suma podejść 740m, suma zejść 740 m)

Opcjonalnie trasę można skrócić o ok. 1,30 min. (4,5km), czas przejścia wyniesie wówczas ok. 4:30 h.

Łączna długość trasy 16,5km (suma podejść 637m, suma zejść 637m) lub alternatywnie skrócić trasę o ok. 1,45 min. (5,2km). Czas przejścia wyniesie wówczas ok. 4:15h

Łączna długość trasy 12,8km (suma podejść 609m, suma zejść 609m) Obiadokolacja w miejscu noclegowym „SkiHotel” ok. godz. 18:30.

  • 16 czerwca 2024 r.
    Śniadanie w formie szwedzkiego stołu 9:00-10:00.

Po śniadaniu pożegnanie uczestników rajdu. Zarówno w czwartek jak i w niedzielę każdy z uczestników może wybrać się indywidualnie na wędrówki.

Bliższych informacji na temat dojazdu, pobytu w miejscu noclegowym oraz rzeczy koniecznych do zabrania ze sobą udzielimy drogą mailową.

Liczba miejsc ograniczona!

informacja do wydrukowania: VI Ogólnopolski Rajd Turystyczny Kuratorów Sądowych

Serdecznie zapraszamy, Organizatorzy.

Komunikat i zdjęcie nadesłane przez Organizatora

Krajowa Rada Kuratorów, jako organizator, zaprasza już 7 marca na konferencję naukową do Torunia pod przewodnim tytułem: Kuratorzy sądowi. Teraźniejszość i przyszłość. W poszukiwaniu rozwiązań. Konferencji patronuje Instytut Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z kolei partnerem jest Stowarzyszenie Twórczej Resocjalizacji PO-MOST, a partnerami technicznymi ITM Poland S.A., producent i dostawca m.in. aplikacji BEZPIECZNY KURATOR oraz OrCom sp. j., producent i dostawca systemów informatycznych, w tym systemu Służba Kuratorska OrCom.NET, dedykowanego dla wsparcia pracy zespołów kuratorskiej służby sądowej.

Miejscem tego jednodniowego wydarzenia będzie aula Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu, przy ul. Fryderyka Chopina 12/18, a udział w niej jest odpłaty i wynosi 100 zł, tytułem opłaty konferencyjnej. Zgłoszenia do udziału należy kierować na adres e-mail: konferencjakrk2024@gmail.com



Materiały promocyjne – plakat wydarzenia, program i dodatkowe informacje

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY – WORD / PDF


Wszystkie materiały zostały dostarczone przez organizatorów konferencji.

Kraków, 13-15.09.2024 r.

Aż trudno uwierzyć, że to już po raz dwudziesty kuratorzy sądowi z całej Polski zgromadzą się, by w radosnej i przyjaznej atmosferze spędzić razem czas odreagowując trudy codziennej pracy zawodowej. Taki piękny jubileusz z pewnością zasługuje na iście królewską oprawę. Nic więc dziwnego, że organizacji imprezy podjęło się tym razem prężne środowisko krakowskich kuratorów sądowych z królewskiego miasta Kraków! Co proponują? Zabawę w stylu lat 20-tych XX wieku. Tańce będą zapewne konkretne, gdyż gospodarze zamierzają uczestników tanecznym krokiem wprowadzić w trzecią dekadę biesiadnej tradycji, na co wskazuje wprost hasło zabawy: „Nogi, nogi roztańczone – lata 20-te, lata 30-te”.

Kiedy, gdzie i za ile?

XX Biesiada Kuratorska odbędzie się w dniach 13-15 września 2024 r. Bazą wydarzenia będzie Hotel Junior w Krakowie (ul. Skotnicka 272). Koszt uczestnictwa w tegorocznej biesiadzie to 950 PLN, płatny w 3 ratach (I rata – 350 PLN płatna do 28 lutego 2024 r., II rata – 300 PLN płatna do 12 kwietnia 2024 r., III rata – 300 zPLN płatna do 21 czerwca 2024 r.). Limit uczestników został określony na 80 osób.

Organizatorzy stwarzają również możliwość uczestnictwa jedynie w wieczornym sobotnim bankiecie (tj. 14.09.2024 r. godz. 20:00). Koszt udziału w zabawie to 180 PLN od osoby.

PROGRAM BIESIADY:

DZIEŃ I – PIĄTEK 13.09.2024
Będziemy na Was czekać już od godz. 10:00. 
13:00 Obiad w hotelu. 
15:00-18:00: Zwiedzanie ruin Zamku Tenczyn w Rudnie. 
20:00 Bawimy się na kolacji w strojach z „epoki lata-20-te lata 30-te”.- dyskoteka z DJ-em. 

DZIEŃ II – SOBOTA 14.09.2024 
08:00 – 10:30 Śniadanie. 
10:40 Wyjazd w kierunku Nowej Huty; będziemy podzieleni na dwie grupy:
I grupa będzie zwiedzać budynki administracyjne Huty im. Sendzimira (dawna huta im. Lenina) oraz schron pod dzielnicą Nowa Huta; 
II grupa w tym czasie odwiedzi Dworek Jana Matejki w Krzesławicach.
13:30 – 14:30 Obiad w restauracji. 
14:30 – 17:00 I grupa zwiedza Dworek, II grupa budynki administracyjne i schron.
Powrót do hotelu ok. godz. 18:00 
20:00 Uroczysty Bankiet, oprawa muzyczna DJ.

DZIEŃ III- NIEDZIELA 15.09.2024 
08:00 – 10:30 Śniadanie. 
10:30 Wyjazd w kierunku Starego Miasta. 
Dla chętnych zwiedzanie z Przewodnikami: Wawel- Droga Królewska – Rynek
Dla osób chcących spędzić czas wolny, możliwość pobytu na Starym Mieście do godz. 13:00
14:00 Obiad w hotelu. 
15:00 Zakończenie Biesiady.

Dla chętnych do wzięcia udziału w całej Biesiadzie Kuratorskiej dedykowany jest formularz rejestracyjny.

Na pytania i sugestie związane z wydarzeniem organizatorzy oczekują pod adresem mailowym: xxbiesiada@gmail.com. Szczegółowe informacje o Biesiadzie, w tym dane do przelewu dostępne są pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/13ajH7ztWgJ6toK9ei8yceZ-7SsFNQyTw/view?usp=sharing

Do zobaczenia w Krakowie!

paź 12, 2022

Kuratorzy sądowi z Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym w Jarocinie wraz z partnerami już po raz czternasty zapraszają na ogólnopolski turniej piłki nożnej dla młodzieży z ośrodków kuratorskich. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniu 18 listopada w Jarocinie. Uroczyste otwarcie turnieju nastąpi o godzinie 10.00.

Zgłoszenia drużyn: do 3 listopada br. na adres email: kierownik.zkss@jarocin.sr.gov.pl
Miejsce wydarzenia: Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie, ul. Franciszkańska 2.

2114

W ostatni dzień kalendarzowego lata, 22 września, odbędzie się we Wrocławiu konferencja pn. Kuratorzy Sądowi – Wyzwania, Oczekiwania, Możliwości. Jej organizatorami są Krajowa Rada Kuratorów oraz Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu we współpracy ze Śląskim Stowarzyszeniem Kuratorów Sądowych AUXILIUM i Dolnośląskim Stowarzyszeniem Kuratorów Sądowych FRONTIS. Pomysł na wspólną organizację takiego wydarzenia powstał już w listopadzie ubiegłego roku, przy okazji parafowania porozumienia o wzajemnej współpracy pomiędzy właśnie Radą, a ww. Wydziałem Prawa (zobacz).

Wydarzenie to, jak informują Organizatorzy, ma być okazją do zastanowienia się nad przyszłością polskiej kurateli sądowej, jej modelu oraz miejsca w szeroko rozumianym wymiarze sprawiedliwości. W zamyśle ma być również wstępem do planowanego przyszłorocznego IV Kongresu Kuratorskiego. Dodatkowo odbywa się w tym samym roku, w którym zaczęły obowiązywać szerokie zmiany ustrojowe, wprowadzone przez ustawodawcę w akcie regulującym organizację kuratorskiej służby sądowej.

Głównym punktem wydarzenia niewątpliwie będą zagraniczni goście, którzy wygłoszą swoje prelekcje w otwierającym konferencję panelu pt. Kuratela w Europie. A są to PhDr. Andrea Matouškova – Dyrektor Probacyjnej i Mediacyjnej Służby w Republice Czeskiej oraz prof. Ioan Durnescu z Uniwersytetu Bukaresztańskiego w Rumunii, ekspert w dziedzinie europejskiej probacji, wieloletni członek Konfederacji ds. Europejskiej Probacji (CEP), były kurator sądowy, redaktor naczelny czasopisma The European Journal of Probation oraz współautor m.in. takiej pozycji, jak Probation: 12 Essential Questions oraz Core Correctional Skills. The Training Kit. Warto tutaj zaznaczyć, że współpraca z organizacjami kuratorów sądowych innych krajów, to jedno z ustawowych zadań Krajowej Rady Kuratorów. Dodatkowo podczas czerwcowego posiedzenia, delegaci do KRK podjęli uchwałę ws. przystąpienia do Europejskiej Organizacji do spraw Probacji – zobacz.

Patronat medialny nad konferencją objął należący do Wolters Kluwer Polska otwarty serwis informacyjny Prawo.pl, zawierający codzienne informacje m.in. z zakresu prawa, podatków, ale także tematyki kadrowej, samorządowej, zdrowotnej czy oświatowej. Z kolei wśród wystawców pokażą się firmy – sponsorzy wydarzenia, jak ITM Poland S.A., producent i dostawca m.in. aplikacji BEZPIECZNY KURATOR oraz OrCom sp. j., producent i dostawca systemów informatycznych, w tym systemu Służba Kuratorska OrCom.NET, dedykowanego dla wsparcia pracy zespołów kuratorskiej służby sądowej.

We foyer konferencyjnym swoją ofertę i dorobek zaprezentuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych, zrzeszający ponad 1,6 tys. zawodowych kuratorów sądowych w 28. Międzyzakładowych Organizacjach Związkowych, tzw. MOZ-ach.

Konferencja jest organizowana w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego. Wszyscy zaangażowani w jej przygotowanie nie pobierają z tego tytułu jakichkolwiek wynagrodzeń. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby maksymalnie zbilansować koszty, by były jak najmniejsze. Dlatego udział w wydarzeniu wynosi tylko 100 zł. Formularz zgłoszeniowy wraz z Regulaminem wydarzenia jest dostępny poniżej. Należy go wysłać pod adres: konferencjakrk2023@gmail.com, najpóźniej do 15 września.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY WRAZ Z REGULAMINEM

W planowanych dwóch przerwach będzie dostępny catering w formie drobnego poczęstunku wraz z kawą i herbatą. Ponieważ na potrzeby konferencyjne zarezerwowana jest tylko część budynku WPAiE, gdzie odbędzie się konferencja (sala 2D im. Witolda Świdy, ul. Uniwersytecka 7-10, Wrocław), będą w nim przebywać także studenci i być może inni uczestnicy pozostałych wydarzeń w tym dniu. Dlatego korzystając z cateringu należy posiadać przy sobie identyfikator wręczany przez Organizatorów podczas rejestracji.

Poniżej udostępniamy plakat promujący konferencję oraz agendę konferencyjną (trzy panele tematyczne, dziesięciu wyśmienitych prelegentów). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo dokonywania zmian w programie konferencji do dnia rozpoczęcia wydarzenia, a także w jego trakcie, o ile doszło do tego z przyczyn niezależnych od organizatora.

Plakat wydarzenia oraz Program konferencji

_________________________

Wszelkich informacji tak dotyczących zgłoszeń, płatności, faktur, jak i organizacyjnych udziela kolega Rafał Skręt,
delegat KRK z okręgu sosnowieckiego (tel. 509 396 435).

3004

7 maja 2023 roku odeszła nasza Droga Koleżanka

śp. Beata Majewska

wieloletni kurator specjalista dla dorosłych i kierownik I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej
Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

Wszyscy zapamiętamy Beatę, jako osobę życzliwą, oddaną swojej pracy i ludziom. Zawsze chętną do pomocy, troskliwą i zaangażowaną w sprawy swojego Zespołu.

Beatko zawsze będziesz w naszej pamięci!

Z Rodziną i Bliskimi łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 1 czerwca o godzinie 10:00 na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Lipowej w Lublinie.

Kuratorzy okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie

_______________________________________________
Rodzinie zmarłej oraz jej koleżankom i kolegom z pracy przekazujemy wyrazy naszego współczucia.

Z przykrością przekazujemy informację nadesłaną przez środowisko kuratorów sądowych okręgu krakowskiego o nagłej śmierci pana kuratora zawodowego Wojciecha Maciejewskiego, kierownika II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w Sprawach Karnych w Sądzie Rejonowym w Myślenicach.

Rodzinie zmarłego oraz jego koleżankom i kolegom z pracy przekazujemy wyrazy naszego głębokiego współczucia.

5497

Z dniem 5 kwietnia 2023r., po trzymiesięcznym okresie vacatio legis, weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o kuratorach sądowych. Jest to najobszerniejsza zmiana przepisów w blisko 22-letniej historii obowiązywania aktu regulującego kompleksowo ustrój kuratorskiej służby sądowej. Ustawodawca dokonał istotnych modyfikacji, które wpłyną na funkcjonowanie tej grupy zawodowej. Czy pod rządami znowelizowanej ustawy kuratorzy sądowi będą w stanie skuteczniej realizować stawiane przed nimi zadania? Czas pokaże.

W procesie legislacyjnym środowisko kuratorskie wskazywało na potrzebę zmian prawnych, jednak starało się przekonywać projektodawcę do uwzględnienia własnej diagnozy problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem tej służby publicznej. Osią autodiagnozy było twierdzenie, że liczba zadań powierzanych kuratorom sądowym przerasta istniejące zasoby. Zadaniowy czas pracy nie może być tu swoistym alibi. Zwracano uwagę na fakt, że wśród zawodowych kuratorów sądowych nasila się zjawisko wypalenia zawodowego i frustracji, co potwierdzają liczne badania prowadzone przez badaczy uniwersyteckich. Dużo cennych danych w tym zakresie dostarczył także obszerny raport z badania zamówionego przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym. Część uwag środowiska znalazła zrozumienie ustawodawcy. Większość jednak odrzucono.

Pozytywnym efektem towarzyszącym nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych była mobilizacja środowiska zawodowego, które mocno zaangażowało się w prace legislacyjne. Reprezentujące kuratorów sądowych organizacje – Krajowa Rada Kuratorów, Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych, kuratorzy sądowi zrzeszeni w innych związkach zawodowych i stowarzyszeniach kuratorskich w kluczowych kwestiach mówili jednym głosem, co miało duże znaczenie i przyniosło w ostateczności kilka dających nadzieję na przyszłość rozwiązań. Za bezinteresownie poświęcony czas liderom tych podmiotów należy się szacunek i uznanie.

Co zmienia się w ustawie? Przede wszystkim ustawodawca ograniczył samorządność zawodową kuratorów sądowych, będącą kluczowym atrybutem zawodów zaufania publicznego. Zmniejsza się rola okręgowych zgromadzeń kuratorów. Kuratorzy okręgowi będą odtąd powoływani przez Ministra Sprawiedliwości. Wszystkie stanowiska funkcyjne zostaną obsadzone na nowo wg zasad określonych w znowelizowanych przepisach. Zmieniają się przepisy dotyczące postępowania dyscyplinarnego, które w całości przeniesione zostało na poziom sądu okręgowego. Prezes sądu okręgowego zyskuje więcej uprawnień. M.in. w wielu sytuacjach będzie mógł działać z urzędu, nie czekając na wniosek kuratora okręgowego. Będzie też powoływał rzecznika dyscyplinarnego. Kurator okręgowy nadal będzie ponosił odpowiedzialność za funkcjonowanie kuratorskiej służby sądowej w okręgu, jednak jego wpływ zostaje ograniczony. Kadencja kuratora okręgowego jest skrócona do 4 lat. Tyle samo trwać będą kadencje kierowników zespołów. Ustawa wprowadza obligatoryjność powołania sekretariatów zespołów kuratorskiej służby sądowej oraz sekretariatu kuratora okręgowego. Nie zmienia się liczba stopni awansu zawodowego, wbrew postulatom środowiska, które widziało w tym szansę na rozbudowę motywatorów rozwoju zawodowego lub choćby pozostania w służbie doświadczonych pracowników. W ostatniej chwili do ustawy wprowadzono zapisy o ryczałcie za używanie samochodów prywatnych do celów służbowych. Problem kosztów dojazdów do miejsca wykonywania czynności służbowych od wielu lat podnoszony jest jako jeden z najpilniejszych do rozwiązania. Zmieniono na wyższe kwoty ryczałtów przyznawanych kuratorom społecznym i zawodowym za niektóre zadania. To ważne. Szkolenie teoretyczne aplikantów kuratorskich powierzono Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, tym samym delegując tam część odpowiedzialności za budowanie etosu zawodowego kuratorów sądowych. Pozostaje mieć nadzieję, że zapewniony będzie w ten sposób wysoki standard szkolenia, które nie ograniczy się do e-learningu, lecz uwzględni np. kwestie treningu umiejętności metodycznych. Nowelizacja ustawy wprowadza też przepisy związane z nadzorem administracyjnym, wypełniając lukę powstałą w 2012 roku. Kuratorzy doczekali się również umocowania ustawowego dla postulowanej od dawna superwizji. W niektórych okręgach sądowych dostęp do superwizji był już zapewniony pod rządami dotychczasowej ustawy, jednak nowelizacja powinna stworzyć warunki do upowszechnienia tej praktyki.

Zmiany w ustawie o kuratorach sądowych były w czasie vacatio legis dość obszernie omawiane i komentowane – zarówno w kanałach informacyjnych Krajowej Rady Kuratorów i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych, jak i w innych źródłach. Nowelizacji ustawy kuratorskiej towarzyszy szereg zmian na poziomie rozporządzeń. Nie wszystkie prace legislacyjne się zakończyły. Ostateczny kształt tych przepisów zdeterminuje warunki pracy kuratorów sądowych. W środowisku kuratorskim dominuje przekonanie, że kuratela sądowa wymaga wzmocnienia, jeżeli ma odpowiadać na współczesne potrzeby społeczne. Jeśli kuratorzy sądowi mają być skuteczni w swoich oddziaływaniach, muszą mieć zapewnione warunki do stosowania zweryfikowanych naukowo metod pracy. Tymczasem wydaje się, że nowelizowana ustawa utrwala trend kontrolno-egzekucyjny w kurateli sądowej. Trzymajmy kciuki za polskich kuratorów sądowych, żeby w każdych warunkach potrafili utrzymać etos służby profesjonalnej i kierującej się humanitaryzmem.